76745-121R14LF
DigiKey Part Number
609-76745-121R14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
76745-121R14LF
Description
CONN HDR 14POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
76745-121R14LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.471" (11.963mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Length - Stack Height
0.728" (18.500mm)
Series
Length - Tail
0.126" (3.200mm)
Packaging
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold, GXT™
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.325" (33.660mm)