76383-307LF
DigiKey Part Number
609-1369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
76383-307LF
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
76383-307LF Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.197" (5.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.154" (3.91mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.307" (7.80mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Blue
Shrouding
Shrouded - 2 Wall
Current Rating (Amps)
3A