75970-305-06LF
DigiKey Part Number
609-75970-305-06LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75970-305-06LF
Description
CONN HDR 6POS 0.1" STACK T/H
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
75970-305-06LF Models
Category
Length - Post (Mating)
0.460" (11.684mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Length - Stack Height
0.445" (11.300mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.050mm)
Packaging
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
78.7µin (2.00µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.025" (26.035mm)