75160-829-22LF
DigiKey Part Number
75160-829-22LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75160-829-22LF
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
75160-829-22LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.690" (17.53mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.925" (23.50mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V