Image for 71922-060LF is not available
71922-060LF
DigiKey Part Number
2266-71922-060LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71922-060LF
Description
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 60 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
71922-060LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Insulation Height
0.339" (8.61mm)