71600-040LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 3,887
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
3M
40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28-30 AWG
71600-040LF
71600-040LF
71600-040LF
DigiKey Part Number
609-1744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71600-040LF
Description
CONN RCPT 40P IDC 28-30AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
71600-040LF Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tube
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
28-30 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)