67997-230HLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 310
Datasheet
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
Samtec Inc.
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
67997-230HLF
DigiKey Part Number
67997-230HLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67997-230HLF
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
67997-230HLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A