67013-012LF
67013-012LF
67013-012LF
DigiKey Part Number
609-67013-012LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67013-012LF
Description
CONN FFC/FPC RCPT HSG 12POS 2.54
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Housing FFC, FPC Housing for Female Contacts Connector 12Pos 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
67013-012LF Models
Category
Pitch
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
FFC, FCB Thickness
0.31mm
Series
Voltage Rating
500 V
Packaging
Bulk
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Flat Flex Type
FFC, FPC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Housing for Female Contacts
Current Rating (Amps)
3 A