57102-S06-25LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-57102-S06-25LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 57102-S06-25LF |
Description | CONN HEADER VERT 50POS 2MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 57102-S06-25LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.098" (2.50mm) |
Series | Overall Contact Length 0.315" (8.00mm) |
Packaging Box | Insulation Height 0.059" (1.50mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm) |
Style | Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) |
Shrouding Unshrouded | Voltage Rating 200V (AC/DC) |