52601-S40-4
DigiKey Part Number
2266-52601-S40-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-S40-4
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
cms-datasheet
 cms-datasheet
EDA/CAD Models
52601-S40-4 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.365" (9.27mm)