20021511-00010T8LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 6,368
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 140
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.050" (1.27mm)
20021511-00010T8LF
DigiKey Part Number
20021511-00010T8LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021511-00010T8LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021511-00010T8LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC