20021321-00016D4LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 20021321-00016D4LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021321-00016D4LF |
Description | CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021321-00016D4LF Models |
Packaging Tube | Insulation Color Black |
Part Status Active | Insulation Height 0.177" (4.50mm) |
Connector Type | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Contact Type Female Socket | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Features Pick and Place |
Number of Positions Loaded All | Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications |
Pitch - Mating | Insulation Material Plastic |
Number of Rows 2 | Contact Shape Square |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Material Phosphor Bronze |