20021321-00012C4LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021321-00012C4LF |
Description | CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021321-00012C4LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Finish - Mating |
Series | Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Color Black |
Part Status Active | Insulation Height 0.177" (4.50mm) |
Connector Type | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Contact Type Female Socket | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Features Pick and Place |
Number of Positions Loaded All | Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications |
Pitch - Mating | Insulation Material Plastic |
Number of Rows 2 | Contact Shape Square |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Material Phosphor Bronze |