20021221-00014T4LF
DigiKey Part Number
609-3744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021221-00014T4LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021221-00014T4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC