20021122-00012T4LF
DigiKey Part Number
20021122-00012T4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021122-00012T4LF
Description
CONN HEADER SMD R/A 12POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20021122-00012T4LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Plastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC