20021111-00014T4LF
DigiKey Part Number
609-3714-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021111-00014T4LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021111-00014T4LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.309" (7.86mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
125VAC