10159559-A30221RLF
DigiKey Part Number
609-10159559-A30221RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10159559-A30221RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10159559-A30221RLF
Description
COMBOSTAK VERTICAL RECEPTACLE 5P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 (30 + 10 Power) Position Receptacle Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount Gold or Gold, GXT™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10159559-A30221RLF Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Insulation Color
Natural
Part Status
Active
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Type
Female Blade Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
9mm, 10mm, 11mm, 12mm
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VDC