10159558-410421RLF
DigiKey Part Number
609-10159558-410421RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10159558-410421RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10159558-410421RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10159558-410421RLF
Description
COMBOSTAK VERTICAL HEADER 2P10S2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 (10 + 4 Power) position 0.031" (0.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10159558-410421RLF Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Voltage Rating
100VDC
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
8mm, 12mm, 16mm, 20mm