10148139-012LF
DigiKey Part Number
609-6594-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10148139-012LF
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10148139-012LF Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Panel Mount
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Thermoplastic
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)