10142707-10LF
10142707-10LF
Amphenol ICC Minitek® Pwr 5.7 | Digi-Key Daily
10142707-10LF
DigiKey Part Number
609-5465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10142707-10LF
Description
CONN RCPT HSG 10POS 5.70MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.224" (5.70mm)
EDA/CAD Models
10142707-10LF Models
Row Spacing
0.224" (5.70mm)
Fastening Type
Latch Holder
Features
Glow Wire Compliant
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.224" (5.70mm)