10142348-012LF
DigiKey Part Number
609-10142348-012LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10142348-012LF
Description
CONN RCPT HSG 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
10142348-012LF Models
Row Spacing
0.096" (2.43mm)
Fastening Type
Latch Lock
Features
Terminal Position Lock (TPA)
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.100" (2.54mm)