10132445-16LF
DigiKey Part Number
10132445-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10132445-16LF
Description
CONN RCPT HSG 16POS 3.00MM
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.118" (3.00mm)
EDA/CAD Models
10132445-16LF Models
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.118" (3.00mm)