10126372-102LF
DigiKey Part Number
10126372-102LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10126372-102LF
Description
STD METRAL 5R PIP CNR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Connector Receptacle, Female Sockets Board Edge, Through Hole, Right Angle Natural
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10126372-102LF Models
Category
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Solder
Series
Features
Board Guide, Board Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)
Voltage Rating
1000VAC