10103593-0001LF
DigiKey Part Number
609-4049-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4049-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4049-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10103593-0001LF
Description
CONN RCPT USB2.0 MICRO B SMD
Detailed Description
USB - micro B USB 2.0 Receptacle Connector 5 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
10103593-0001LF Models
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
1.8A per Contact
Voltage - Rated
100VAC