10080054-061LF
DigiKey Part Number
609-3091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10080054-061LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10080054-061LF Models
Category
Termination
Press-Fit, Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Series
Contact Length - Mating
0.234" (5.94mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.629" (15.97mm)
Connector Type
Insulation Height
0.640" (16.26mm)