10056847-101LF
10056847-101LF
10056847-101LF
DigiKey Part Number
609-4943-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4943-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4943-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10056847-101LF
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.031
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.031" (0.80mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10056847-101LF Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Part Status
Active
Termination
Solder
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Material
Copper Alloy
Gender
Female
Contact Finish
Gold
Number of Positions/Bay/Row
10
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
20
Color
Black
Card Thickness
0.039" (1.00mm)
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)