10056845-116LF
DigiKey Part Number
609-3024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10056845-116LF
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10056845-116LF Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.362" (9.20mm)