10056844-106ALF
DigiKey Part Number
609-10056844-106ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10056844-106ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10056844-106ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10056844-106ALF
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10056844-106ALF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.366" (9.30mm)