10018783-11101TLF
DigiKey Part Number
609-1992-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10018783-11101TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
10018783-11101TLF Models
Category
Features
Board Lock, Locking Ramp
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Number of Positions/Bay/Row
11; 21
Number of Positions
64
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch
0.039" (1.00mm)