10018783-10000TLF
10018783-10000TLF
10018783-10000TLF
DigiKey Part Number
609-1960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10018783-10000TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10018783-10000TLF Models
Category
Features
Board Guide, Locking Ramp
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder, Staggered
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
36
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.039" (1.00mm)