L77HDB44SD1CH4FC309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L77HDB44SD1CH4FC309
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L77HDB44SD1CH4FC309
DigiKey Part Number
L77HDB44SD1CH4FC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDB44SD1CH4FC309
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
L77HDB44SD1CH4FC309 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Brass
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C