SFV27R-1STBE1HLF
DigiKey Part Number
SFV27R-1STBE1HLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV27R-1STBE1HLF
Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV27R-1STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
27
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)