SFV18R-2STE1HLF
DigiKey Part Number
609-4315-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4315-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4315-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV18R-2STE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 18POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV18R-2STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched or Tabbed
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)