SFV16R-2STBE1HLF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFV16R-2STBE1HLF |
Description | CONN FFC FPC TOP 16POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SFV16R-2STBE1HLF Models |
Category | Cable End Type Tapered |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Actuator Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Top | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Positions 16 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.5A |
Termination Solder | Housing Color Black |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.071" (1.80mm) | Mating Cycles 20 |