ME1016813401311
ME1016813401311
TDK Haptic Feedback Products Overview
ME1016813401311
DigiKey Part Number
ME1016813401311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME1016813401311
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 168P 0.024
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
168 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ME1016813401311 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions/Bay/Row
14; 28; 14; 28
Color
Black
Number of Positions
168
Flange Feature
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.087" (2.20mm)
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.024" (0.60mm)