ME1016810101011
ME1016810101011
TDK Haptic Feedback Products Overview
ME1016810101011
DigiKey Part Number
609-6579TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-6579CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME1016810101011
Description
CONN EDGE DUAL FML 168POS 0.024
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
168 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ME1016810101011 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
14; 28; 14; 28
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
168
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.024" (0.60mm)