DCM25W3S400N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DCM25W3S400N-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCM25W3S400N |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Wire Wrap |
Series | Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Contact Material Phosphor Bronze |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |