DBV5W5P343H40LF
DigiKey Part Number
DBV5W5P343H40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV5W5P343H40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 5POS VERT SOLDER
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DBV5W5P343H40LF Models
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C