DAV7W2S500M30LF
DigiKey Part Number
DAV7W2S500M30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV7W2S500M30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS R/A SOLDER
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAV7W2S500M30LF Models
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C