DA3W3S300A40LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DA3W3S300A40LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DA3W3S300A40LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 3POS VERT SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 40A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 1 | Contact Material Brass |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |