D50S91C4PA00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 432
Datasheet
Image for D50S91C4PA00 is not available
D50S91C4PA00
DigiKey Part Number
D50S91C4PA00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S91C4PA00
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT PRESS
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bag
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C