D37P33E6GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 85
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P33E6GX00LF
DigiKey Part Number
D37P33E6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P33E6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
D37P33E6GX00LF Models
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C