D37P13B4GX00LF
DigiKey Part Number
D37P13B4GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P13B4GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D37P13B4GX00LF Models
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyester
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C