D37P13A6GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 41
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P13A6GX00LF
DigiKey Part Number
D37P13A6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P13A6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37P13A6GX00LF Models
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C