D25S24A6RX22LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S24A6RX22LF
DigiKey Part Number
D25S24A6RX22LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S24A6RX22LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
D25S24A6RX22LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Pick and Place Cap
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C