D25P91C4GI00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Image for D25P91C4GI00LF is not available
D25P91C4GI00LF
DigiKey Part Number
D25P91C4GI00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P91C4GI00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C