D25P24B6PA00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for D25P24B6PA00 is not available
D25P24B6PA00
DigiKey Part Number
D25P24B6PA00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P24B6PA00
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C