BTFW18R-3RSTGE4LF
DigiKey Part Number
BTFW18R-3RSTGE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW18R-3RSTGE4LF
Description
CONN RCPT 18POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTFW18R-3RSTGE4LF Models
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.299" (7.60mm)