Image for BTFW18P-3SSTPGE4LF is not available
BTFW18P-3SSTPGE4LF
DigiKey Part Number
BTFW18P-3SSTPGE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW18P-3SSTPGE4LF
Description
CONN PLUG 18POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.295" (7.50mm)