BTFW10P-3SSTAE4LF
DigiKey Part Number
BTFW10P-3SSTAE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW10P-3SSTAE4LF
Description
CONN PLUG 10POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.295" (7.50mm)